لزوم افزایش رهاسازی بچه ماهی در تالاب شادگان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

حسن جعفری بخشدار خنافره از توابع شهرستان شادگان درخصوص آخرین وضعیت تالاب بین المللی شادگان گفت: بارش فراوان باران در پاییز و زمستان پارسال باعث شد وخامت حال این تالاب به پایان برسد و روز‌های خوشی را برای آن به ارمغان بیاورد، اگرچه در حال آبگیری است، اما به حقابه بیش تری نیاز دارد و باید موضوع تامین حقابه پیگیری شود.  او افزود: سطح فیزیکی سراسر تالاب آبگیری شده، ولی به سطح استاندارد نرسیده است و در صورتی که حقابه آن افزایش یابد و تامین شود، شرایط مطلوب تری را تجربه خواهد کرد.

◄ لزوم افزایش رهاسازی بچه ماهی در تالاب

جعفری با بیان اینکه تالاب شادگان منبع درآمد برای تالاب نشینان محسوب می‌شود و ۷۰ هزار نفر از ساکنان بخش خنافره از طریق صید ماهی و پرورش گاومیش داری سنتی و فروش محصولات دام و طیور امرارمعاش می‌کنند، اظهار داشت: در صورتی که اداره کل شیلات خوزستان رهاسازی تعداد بچه ماهی در تالاب را افزایش دهد و به حدود ۴۰ میلیون برسد، شرایط بهتر از قبل خواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: مقرر بود که رهاسازی این تعداد بچه ماهی طی سال‌های گذشته انجام شود، اما تاکنون چنین تعدادی رهاسازی نشده و سعید حاجیان فرماندار شهرستان شادگان و حجت الاسلام ناصری نژاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع هستند و مسئولان شهرستانی تلاش می‌کنند، اما تحقق این مهم نیازمند توجه مسئولان استانی و کشوری است.

◄ رژه زباله‌ها بر تن زخمی تالاب شادگان

بخشدار خنافره ادامه داد: اهالی بخش خنافره و تالاب نشینان برای حفاظت و تمیز ماندن تالاب به منظور حفظ پوشش گیاهی و همچنین ماهی‌ها و گاومیش‌ها تلاش می‌کنند، اما همچنان شاهد جولان انواع زباله‌ها که از سایر مناطق روانه تالاب می‌شوند و یا گردشگران و رهگذران در منطقه رها می‌کنند، هستیم.

او رهایی تالاب از زباله‌ها را در گرو مداخله اداره محیط زیست شهرستان شادگان و استان خوزستان و کسب مجوز‌های لازم برای ساماندهی و جمع آوری آنها دانست و افزود: مسئولان مربوطه باید به موضوع ورود کند و زباله ها هرچه زودتر جمع آوری شوند تا زندگی آبزیان با خطر مواجه نشود.

◄دستان غارتگر اهالی غیربومی مرگ ماهی‌ها را رقم می‌زند

حسن جعفری گفت: برخی افراد غیربومی از سایر شهرستان‌ها بصورت مخفیانه و به دور از چشم یگان حفاظت محیط زیست اقدام به استفاده از دستگاه شوکر الکترونیکی برای صید غیرمجاز ماهی می‌کنند که این اقدام سبب مرگ و میر بچه ماهی‌ها می‌شود.

او تاکید کرد: این مشکل بدلیل کمبود یگان حفاظت محیط زیست در تالاب است که در صورت افزایش تعداد محیط بانان، شاهد رفع مشکل مرگ ماهی و جلوگیری از صید غیرمجاز آبزیان خواهیم بود.

◄ لایروبی تالاب شادگان در گرو تامین اعتبار

جعفری اذعان داشت: برخی نقاط تالاب شادگان نیاز به لایروبی دارند و در صورتی که این اقدام انجام شود، سبب رونق کار و درآمد تالاب نشینان، جلوگیری از بروز مشکل برای زیست گاومیش‌ها و افزایش تولید محصولات دامی و تولید گوشت و همچنین جلوگیری از مرگ و میر ماهی می‌شود.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: باید حقابه تالاب شادگان تامین شود، رهاسازی بچه ماهی‌ها افزایش یابد و اعتبار برای لایروبی این تالاب بین المللی اختصاص یابد تا شاهد ادامه روز‌های خوش در تالاب باشیم./باشگاه خبرنگاران

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی